Aktualności

Aktualności

24.09.2023

Kiedy Noah przechodził przez furtkę od patio, rękaw jego żółtej koszuli zahaczył o kłódkę. Telefon trzymany w ręku do tego stopnia skupiał jego uwagę, że ledwie uniknął zderzenia z bramą - czego jednak nie można było powiedzieć o koszuli, na której pojawiła się spora plama od smaru. Cholera! Jeszcze tego brakowało! Zatrzymał się, rzucił okiem na rękaw i spojrzał gniewnie na kutą żelazną kłódkę, którą zamówił trzy miesiące wcześniej.

Noah był niespokojny niczym mała łódź rybacka na wzburzonym oceanie. Gdy podchodził do stołu śniadaniowego, próbował się opanować, ale echa porannych wydarzeń były zbyt świeże i zbyt bolesne.

"Czy to ten gość Petro odpowiada za zamrożenie mojego konta bankowego?"

Martin popił nonszalancko kawę i spojrzał w górę na surowe, pytające oczy swojego zaufanego przyjaciela.

"Obawiam się, że tak."
...


kopernik

 

 

18.08.2023

Wczoraj obejrzałem 9 lat po premierze film Interstellar. Poniżej zamieszczam kilka zdań z filmu, które szczególnie przykuły moją uwagę. Mimo tylu lat od premiery, do dzisiaj wielu muzyków z pasją tworzy nagrania ze swoją aranżacją muzyki z tego filmu. W dziale "Muzyczny Zakątek" dodałem 6 przykładowych wykonań, które z chęcią nie raz jeszcze posłucham.

"Miłość nie jest naszym wynalazkiem, objawia się, ma moc. Musi mieć znaczenie... Może oznacza coś więcej, czego jeszcze nie potrafimy zrozumieć. Może to dowód na jakiś przejaw wyższego wymiaru, którego nie potrafimy zaobserwować... Miłość to jedyna rzecz jaką obserwujemy, która pokonuje czas i przestrzeń. Może jej zaufajmy, nawet jeśli jeszcze jej nie pojmujemy."

(fragment z filmu Interstellar)

Interstellar   // Inne / Muzyczny Zakątek

interstellar

 

17.08.2023

Jeśli coś wydaje mi się niejasne lub dziwne, od razu się w to zagłębiam. Jestem trochę jak pies gończy, i choć to porównanie nie jest dla mnie zbyt atrakcyjne, to jednak oddaje prawdę.

Początkowo moją uwagę zwróciła seria telefonów do kancelarii prawnej w Londynie. Nasz system Coreweb pozwalał na wykrywanie powiązań między różnymi osobami. Ta konkretna sieć rzucała się w oczy ze względu na powiązania renomowanego prawnika, bankiera inwestycyjnego, członka rodziny królewskiej, artysty, światowej sławy architekta i francuskiej wyspy na Morzu Śródziemnym.

 

 

kopernik

 

 

16.08.2023

 

Dance Monkey   // Inne / Muzyczny Zakątek

 

15.08.2023

Krótka rozmowa z chatem na temat przemocy. Nieusatysfakcjonowany dosyć szablonową odpowiedzią jaką otrzymałem na początku, postanowiłem drążyć temat, zakwestionować skuteczność przedstawionych propozycji i pociągnąć go nieco za język. Poniżej, co z tego wyszło…

Klasyczny PDF   // Biblioteka/ Kopernik/ Dodatki

 

13.08.2023

Zazwyczaj pierwszą rzeczą, jaką robię po otwarciu oczu, jest sprawdzenie wiadomości. Mam programistów w czterech różnych strefach czasowych. Nie zdarzyło mi się przez trzy lata obudzić bez wiadomości na telefonie, które zawsze czekają na mnie jak niecierpliwe dzieci przy łóżku. Dziś jednak mój telefon nie miał żadnych powiadomień. Wpadłem w panikę. Jak to jest możliwe?

Spojrzałem na godzinę: 8:21. Śniadanie miało być o 8:00. Żadnych nowych wiadomości. Coś było nie tak. Czyżby wyłączyli sieć SMS? A może to Kopernik?

 

kopernik

 

 

12.08.2023

Poniżej luźny chat z modelem językowym, czyli swojego rodzaju algorytmem posiadającym pewien zasób wiedzy, który potrafi odpowiadać na pytania w oparciu o ten zasób wiedzy.  Chat ma na celu zaspokojenie ciekawości jak chat odpowie na nietypowe pytania, wszystko z przymrużeniem oka i szczyptą dobrego humoru ;-)

Klasyczny PDF   // Biblioteka/ Kopernik/ Dodatki